YORUMLAR

26 Kasım 2014 Çarşamba

Leyla Qasım Kimdir?

leyla-qasim-kimdir


02 Aralık 2012 Pazar 17:00

Kürt ülkesinin sömürgeci güçlerine karşı direnişini sembol edenlerden biridir Leyla Qasım. Ülkesine uygulanan ağır işgale ve baskıya dikkat çekmek için 1974 yılında uçak kaçırma girişiminde bulundu.13 Mayıs 1974'te, işkence ile ceplerin yapıldığı vücudu asıldığında, ezilen halkının milli marşını okuyordu.

Leyla Qasım, 1952 yılında Kerkük’te doğdu. ilk ve ortaöğrenimini gördükten sonra ailesiyle birlikte Bağdat’a göç etti. 

Bağdat’ta lise öğrenimini tamamlayan Qasım 20 yaşındayken Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ile tanıştı ve onlara destek verdi. Leyla Qasım bu dönemde peşmergelere katılma kararını verdi. Leyla Qasım I-KDP peşmergelerine katıldığı zaman Kürtler, özellikle Büyük Güney de hassas bir dönemden geçiyordu. 1974’ün baharında Baas rejimi Kürtlere karşı savaş açtı. Kürt ailelerini Bağdat’tan çıkardı. Irak rejimi Qeladize kentini bombaladı. Bombalama sonucunda 3 sivil yaşamını yitirdi. Daha sonra Halepçe’yi bombalayan rejim, birçok sivilin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Bu dönemde Leyla Qasım’a Kürt halkının sesini dünyaya duyurmak amacıyla bir uçak kaçırma görevi verildi. Ancak bu eylemde başarılı olamadı ve Leyla Qasım 4 arkadaşıyla birlikte 24 Nisan 1974’te yakalandı, Qasım ve 4 arkadaşı 13 Mayıs 1974 tarihinde idam edildi. 

Leyla Qasım yargılama sırasında mahkeme hakimine “Beni öldürün fakat şu gerçeği de bilin ki benim öldürülmemle binlerce Kürt uyanacak. Ben Kürdistan’ın özgürlüğü yolunda canımı feda ettiğimden dolayı sevinç ve gurur duymaktayım” dedi. İdam sehpasına giderken Ey Reqib’i okuyordu.

 

 Haber okunma sayısı: 11741

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Yanlış bi bilgi

    Misafir 28 Kasım 2013 00:21 Bu söylediğin bilgi yanlıs. Uçak kaçırma olayı olmadı.. Leyla Qasım Saddamı öldürmek için gitmişti Tüm bedenini bomba ile döşeyip gitmişti. O anda Haince İhbar edilerek leyla Qasım tutuklanır ve işke görüp öldürülür.. onun en yakın arkadası Margaret Giwargis Leyla qasımın tutuklanması ile birlikte Saddamın bir köyünü hepsini tarıyor.. doğru bilgi bu.. Yayınladıqını nereden alıntı yapmıssan yanlıs bi bilgi.

DİĞER HABERLER

dersim-ayaklanmasi-ve-seyyid-riza-

Dersim Ayaklanması ve Seyyid Rıza

14 Kasım 2014 Cuma 08:52
zerdustluk-kultune-yeni-kanit

Zerdüştlük kültüne yeni kanıt!

08 Kasım 2014 Cumartesi 09:59
ortadogunun-kurt-tarihi

Ortadoğu’nun Kürt Tarihi

18 Ekim 2014 Cumartesi 10:00
em-koban-nas-bikin-vdyo

Em KOBANÎ nas bikin (Vîdyo)

17 Ekim 2014 Cuma 10:26
psiyn-kurdan-hr--urart

Pêşiyên Kurdan: Hûrî û Urartû

03 Kasım 2013 Pazar 15:02

GÜNCEL KÖŞE YAZARLARI (ALINTI)

İlk Kürdistan partisi

Mahmut ÖVÜR-SABAH

Devam Senaryosu

Mesut Yeğen-Bashaber

Artuklu’da bedel mi ödetiliyor

Yüksel TAŞKIN-Taraf

DİYARBAKIR - HAVA DURUMU

DIYARBAKIR

ANKET

Işid/Daişîn saldırılarından Kürtler ve Kürdistan nasıl etkilenir?

Işid/Daişîn saldırılarından Kürtler ve Kürdistan nasıl etkilenir?

Ankete Katıl Sonuçlar
Folklorê Kurdî