27 Nisan 2017 Perşembe

Leyla Qasım Kimdir?

leyla-qasim-kimdir


02 Aralık 2012 Pazar 17:00

Kürt ülkesinin sömürgeci güçlerine karşı direnişini sembol edenlerden biridir Leyla Qasım. Ülkesine uygulanan ağır işgale ve baskıya dikkat çekmek için 1974 yılında uçak kaçırma girişiminde bulundu.13 Mayıs 1974'te, işkence ile ceplerin yapıldığı vücudu asıldığında, ezilen halkının milli marşını okuyordu.

Leyla Qasım, 1952 yılında Kerkük’te doğdu. ilk ve ortaöğrenimini gördükten sonra ailesiyle birlikte Bağdat’a göç etti. 

Bağdat’ta lise öğrenimini tamamlayan Qasım 20 yaşındayken Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ile tanıştı ve onlara destek verdi. Leyla Qasım bu dönemde peşmergelere katılma kararını verdi. Leyla Qasım I-KDP peşmergelerine katıldığı zaman Kürtler, özellikle Büyük Güney de hassas bir dönemden geçiyordu. 1974’ün baharında Baas rejimi Kürtlere karşı savaş açtı. Kürt ailelerini Bağdat’tan çıkardı. Irak rejimi Qeladize kentini bombaladı. Bombalama sonucunda 3 sivil yaşamını yitirdi. Daha sonra Halepçe’yi bombalayan rejim, birçok sivilin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Bu dönemde Leyla Qasım’a Kürt halkının sesini dünyaya duyurmak amacıyla bir uçak kaçırma görevi verildi. Ancak bu eylemde başarılı olamadı ve Leyla Qasım 4 arkadaşıyla birlikte 24 Nisan 1974’te yakalandı, Qasım ve 4 arkadaşı 13 Mayıs 1974 tarihinde idam edildi. 

Leyla Qasım yargılama sırasında mahkeme hakimine “Beni öldürün fakat şu gerçeği de bilin ki benim öldürülmemle binlerce Kürt uyanacak. Ben Kürdistan’ın özgürlüğü yolunda canımı feda ettiğimden dolayı sevinç ve gurur duymaktayım” dedi. İdam sehpasına giderken Ey Reqib’i okuyordu.

 

 Haber okunma sayısı: 24495

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Yanlış bi bilgi

    Misafir 28 Kasım 2013 00:21 Bu söylediğin bilgi yanlıs. Uçak kaçırma olayı olmadı.. Leyla Qasım Saddamı öldürmek için gitmişti Tüm bedenini bomba ile döşeyip gitmişti. O anda Haince İhbar edilerek leyla Qasım tutuklanır ve işke görüp öldürülür.. onun en yakın arkadası Margaret Giwargis Leyla qasımın tutuklanması ile birlikte Saddamın bir köyünü hepsini tarıyor.. doğru bilgi bu.. Yayınladıqını nereden alıntı yapmıssan yanlıs bi bilgi.

  • leyla kasım

    Misafir 12 Mayıs 2015 20:56 1974 berxedana leyla kasım lı paytexta bax daye dı makame şex abdılkadıre geylane pişti salvegera layla kasımdı bı dayıkbuna rehşanamı lı sere keleha izmire sruske agır da mıhabat u ser kelaha amede hayani kobane u çu şingale şopa leyla kasımı jına kurt çırusk dayı azmana lı dınyaye

DİĞER HABERLER

butun-kurt-asiretleri

Bütün Kürt Aşiretleri

01 Şubat 2015 Pazar 11:31
mezopotamyanin-uvey-evlatlari

Mezopotamya'nın üvey evlatları

18 Aralık 2014 Perşembe 23:39
kurt-tarihi-trt-6da-tartisilacak

Kürt Tarihi TRT 6'da tartışılacak

11 Aralık 2014 Perşembe 09:02